Blijf in de wedstrijd - Counterpoint februari 2026
10 mins to read this article

Daniele Antonucci
Wat u moet weten (hoofdpunten)
- De geopolitieke berichtgeving blijft grillig, maar de geschiedenis leert ons dat de meeste daarmee samenhangende gebeurtenissen een beperkte invloed hebben op de marktrendementen op middellange termijn.
- De economische, beleids- en winstvooruitzichten zijn verbeterd. Dit is gunstig voor de beleggingscategorie aandelen, ook al houdt de volatiliteit aan.
- We houden onze strategie ongewijzigd. Belegd blijven en diversifiëren is effectiever dan reageren op nieuwsberichten (ruis).
Alle verwijzingen naar portefeuillepositionering hebben betrekking op onze ‘flagship’-vermogensbeheerportefeuilles. Cliënten met maatwerk- of adviesportefeuilles en andere eventueel afwijkende strategieën kunnen bij hun Client Advisor terecht voor de actuele positionering.
Marktschommelingen
Aan het begin van het jaar was de volatiliteit in veel beleggingscategorieën hoog. De markten hebben nu een deel van hun verliezen van begin dit jaar goedgemaakt, maar Amerikaanse aandelen sloten de maand januari toch lager af en bleven achter bij andere regio's. Een van de oorzaken hiervoor was de lancering van nieuwe 'plug-ins' voor het Claude Cowork-softwareplatform van Anthropic, dat het makkelijker maakt voor niet-IT’ers om AI toe te passen voor zakelijk gebruik. Daardoor rezen vragen over de fundamentele marktpositie van sommige andere software- en informatiebedrijven naarmate AI vordert.
De aandelenmarkten in Europa en de opkomende markten hielden zich daarentegen iets beter staande en presteerden beter dan die in de VS. De Amerikaanse dollar verzwakte aanvankelijk ten opzichte van de euro en andere reservevaluta's, maar stabiliseerde uiteindelijk. De effectieve rendementen op staatsobligaties en bedrijfsobligaties bleven binnen een relatief brede bandbreedte.
Geopolitieke escalaties en de-escalaties
De recente ontwikkelingen rond Groenland laten zien hoe onvoorspelbaar de geopolitiek kan zijn. Nadat hij in Davos militaire opties aangaande Groenland had uitgesloten, gaf president Trump aan dat de handelsspanningen met Europa zouden worden verminderd. Beide partijen lijken nu te werken aan een kader dat een pauze in nieuwe Amerikaanse importheffingen koppelt aan een grotere militaire betrokkenheid van de VS bij Groenland en een grotere rol bij belangrijke investeringsbeslissingen daar.
Tegelijkertijd kondigde de EU een nieuwe handelsovereenkomst met India aan. Lagere handelstarieven helpen de banden met Azië te versterken en bieden een gedeeltelijk tegenwicht voor de trans-Atlantische onzekerheid. We verwachten dat de handelspatronen in de loop van de tijd steeds meer regionaal en geopolitiek bepaald zullen worden.
De bredere les is bekend: handel niet op basis van geopolitieke krantenkoppen. Aandelenmarkten reageren vaak kortstondig op geopolitiek nieuws. Maar op middellange termijn zijn de beleggingsresultaten doorgaans vergelijkbaar met die in minder volatiele periodes. Daarom zien we diversificatie als de meest betrouwbare manier om met volatiliteit om te gaan.
Nieuwe Fed-voorzitter, bekende beperkingen
Ondanks de aanhoudende politieke onrust wint de wereldeconomie aan kracht. Het Internationaal Monetair Fonds heeft onlangs zijn wereldwijde bbp-groeiprognose voor 2026 verhoogd naar 3,3%. De verbeterde verwachtingen voor de VS en China ondersteunen het beeld dat de economische omstandigheden verbeteren. Minder onzekerheid op het gebied van handel, monetaire en fiscale steun door centrale banken en overheden en hogere AI-gerelateerde investeringen dragen hier allemaal aan bij.
De benoeming door president Trump van Kevin Warsh als de volgende voorzitter van de Amerikaanse centrale bank, de Federal Reserve (‘Fed’), misschien wel de meest invloedrijke economische beleidsfunctie ter wereld, kan van invloed zijn op hoe beleggers de marktvooruitzichten inschatten. Warsh was tijdens de wereldwijde financiële crisis al medebestuurder van de Fed en heeft zich recentelijk positief uitgelaten over lagere beleidsrentes, terwijl hij zich in het verleden juist verzette tegen centralebankstimulering (via obligatieaankopen door de Fed). Als hij de voorzittershamer heeft overgenomen van Jerome Powell, zullen de markten waarschijnlijk zijn trouw aan de dubbele opdracht van de Fed (namelijk prijsstabiliteit plus volledige werkgelegenheid) op de proef stellen. Warsh heeft betoogd dat AI-gedreven productiviteitsstijgingen de inflatie kunnen drukken, wat een argument zou zijn voor renteverlagingen. Maar voor grote beleidswijzigingen is nog steeds overeenstemming binnen het beleidscomité van de Fed nodig. Daarom verwachten we later dit jaar geen ingrijpende beleidswijzigingen, ook al is de onzekerheid over het langetermijnpad van de Amerikaanse beleidsrente toegenomen.
Vasthouden aan onze strategie
We blijven overwogen in aandelen en onderwogen in obligaties. Gezien de onzekerheid is onze overweging in aandelen echter gematigd. We geven de voorkeur aan de regio’s VS, Europa en opkomende markten. Elke regio heeft iets anders te bieden: langetermijngroei en posities in AI vanuit de VS, thema's zoals defensie en infrastructuur vanuit Europa, en aantrekkelijke waarderingen met solide winstvooruitzichten vanuit opkomende markten, die ook profiteren van een zwakkere dollar.
Onze positie in Amerikaanse aandelen is gediversifieerd. Ten eerste houden we ook een positie in een gelijkgewogen index van Amerikaanse aandelen aan, waardoor onze positie in financiële en industriële aandelen toeneemt. Deze kunnen profiteren van deregulering en stimuleringsmaatregelen, terwijl we zodoende minder focussen op grote technologische namen. Ten tweede elimineren we gedeeltelijk valuta-effecten om de impact van een zwakkere dollar bij omrekening naar euro's te verzachten. Ten derde biedt onze put-warrant, waar toegestaan, gedeeltelijke bescherming tegen neerwaartse risico's wanneer Amerikaanse aandelen sterk dalen.
Wat vastrentende waarden betreft, zijn we nog steeds onderwogen in Amerikaanse staatsobligaties vanwege de risico's van de hoge schuldenlast van de Amerikaanse centrale overheid. De waarderingen verbeteren echter, en daarom hebben we onlangs selectief posities toegevoegd. We geven de voorkeur aan Europese staatsobligaties en zijn overwogen in Britse staatsobligaties. We blijven ook onderwogen in bedrijfsobligaties buiten Europa en blijven voorzichtig ten aanzien van risicovollere obligaties, waarvan de waarderingen hoog lijken.
In december hebben we onze positie in Japanse staatsobligaties verkocht. We waren bang dat hoge overheidsuitgaven (‘fiscale stimulans’) hun waarde op termijn zou verminderen. De recente verkiezingen hebben de positie van premier Takaichi versterkt en de kans op verdere stimuleringsmaatregelen vergroot. Dit is gunstig voor Japanse aandelen, maar negatief voor Japanse obligaties en de yen, wat ons besluit versterkt.
Bekijk ook onze andere publicaties:
Altijd bij u in de buurt
Bij InsingerGilissen zijn we trots dat we klein genoeg zijn om u écht te leren kennen, maar groot genoeg om u eenvoudig toegang te geven tot het beste dat de financiële wereld te bieden heeft. Ontdek hoe dichtbij wij zijn – uw Client Advisor wacht op u.
Dit document is opgesteld door InsingerGilissen, vestiging van Quintet Private Bank (Europe) S.A., (“InsingerGilissen”). InsingerGilissen staat onder toezicht van de ECB en CSSF en onder beperkt toezicht van AFM en de DNB. InsingerGilissen is kantoorhoudende aan de Herengracht 537 (1017 BV) te Amsterdam (KvK-nummer: 80510132). Quintet Private Bank (Europe) S.A. is statutair gevestigd te Luxemburg.
Dit document heeft uitsluitend een informatief karakter, vormt geen individueel (fiscaal of beleggings)advies en beleggingsbeslissingen kunnen niet uitsluitend gebaseerd worden op dit document. In geval een product, dienst of advies wordt genoemd, kan dit alleen worden gezien als samenvatting en nooit als de volledige informatie. Alle (fiscale beleggings)beslissingen op basis van de genoemde informatie zijn voor uw rekening en risico. U dient zelf te (laten) bepalen of het product of de dienst voor u geschikt is. InsingerGilissen en haar werknemers kunnen niet aansprakelijk worden gehouden voor verlies of schade die voortvloeit uit het gebruik van (een deel van) dit document.
Dit document is gebaseerd op algemeen bekende en/of door ons betrouwbaar geachte bronnen. Hoewel alle redelijke zorg is betracht ten aanzien van de juistheid en volledigheid van de gegevens, kunnen wij niet aansprakelijk worden gehouden voor de inhoud van dit document, voor zover het op die bronnen is gebaseerd. Beleggen brengt risico’s met zich mee en de waarde van beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Valutaschommelingen kunnen van invloed zijn op het rendement.
De opgenomen informatie is aan veranderingen onderhevig en InsingerGilissen heeft na de publicatiedatum van de tekst geen verplichting om de informatie overeenkomstig aan te passen of daarover te informeren. Dit is een niet-onafhankelijk onderzoek op beleggingsgebied en het is niet opgesteld in overeenstemming met de wettelijke vereisten die bedoeld zijn om de onafhankelijkheid van onderzoek op beleggingsgebied te bevorderen, en het is niet onderworpen aan enig verbod om voorafgaand aan de verspreiding van onderzoek op beleggingsgebied te handelen.
InsingerGilissen is houder van het auteursrecht op de inhoud van dit document, tenzij uitdrukkelijk anders is aangegeven. Het is niet toegestaan om de inhoud van dit document geheel of gedeeltelijk, op welke wijze dan ook, te vermenigvuldigen of verder te verspreiden zonder de voorafgaande schriftelijke toestemming van InsingerGilissen. In het privacy statement op onze website staat hoe wij met uw gegevens omgaan (Privacyverklaring en cookies | Insingergilissen).







